PORTUGALSKÝ VODNÍ PES - PORTUGUESE WATER DOG - ČÍNSKÝ CHOCHOLATÝ PES - CHINESE CRESTED DOG
CHOVATELSKÁ STANICE - KENNEL

Novinky | O nás | Fotogalerie | Im memoriam | Kontakt

ČÍNSKÝ CHOCHOLATÝ PES

Čínský chocholatý pes se vyskytuje ve dvou varietách. Varieta bez srsti – naháč, hairless, s osrstěným chocholem na hlavě, nohou a ocásku. Varieta dlouhosrstá – labutěnka, powderpuff, s dlouhou splývající srstí. U obou variet je vyžadován pravidelný nůžkový skus. U variety hairless je tolerováno chybění premolárů, což je způsobeno projevem genu pro lysost. Barva kůže i srsti může být jakákoliv. Ideální velikost se pohybuje mezi 25 až 33 centimetry.
Nazí psi mají v genetické výbavě gen pro bezsrstost a gen pro tvorbu srsti. Osrstění psi nesou pouze geny pro tvorbu srsti. Tedy ve vrhu po rodičích bezsrsté a osrstěné variety nebo obou rodičích bezsrsté variety se rodí potomci jak osrstění, tak nazí. Při křížení dvou osrstěných jedinců se narodí štěňata jen osrstěné variety.
Každé plemeno potřebuje jistou dávku péče, byť by měla být minimální. Nejinak je tomu u naháčů, i když je trochu specifická. Koupání je velice snadné a rychlé, po umytí je vhodné použít hydratační krém. Před prvním pobytem na sluníčku je potřeba psa namazat krémem s vyšším UV faktorem. Naháček se většinou po dvou až třech slunečních kúrách opálí a spáleniny už nehrozí. Psům s převahou světlého pigmentu je vhodné ošetřovat kůži při každém pobytu na slunci. Naháč, stejně jako všichni bezsrstí psi, se při vyšších teplotách ochlazuje pocením, a to po celém těle. Samostatnou kapitolou by mohlo být téma naháč a zima. Naháč není psem, který by nesnesl zimu. Snese, jen se k tomu musí přistupovat s rozumem. Dlouhodobý pobyt v chladu nebo při teplotách pod bodem mrazu mu určitě neprospěje. U labutěnek by mělo být samozřejmostí pravidelné rozčesávání srsti. Protože mají srst jemnou, nezaškodí čas od času dopřát srsti výživnou kúru. I jim se, stejně jako naháčům, upravuje čumáček holením.
Pro mnoho dalších informací doporučuji k přečtení knihu Naháči od Ing. Libuše Brychtové. Naháči i labutěnky jsou velice temperamentní, živí psi, kteří milují jakýkoliv pohyb a dění kolem sebe. Velice rádi absolvují dlouhé procházky přírodou, stejně tak dokáží jen tak prolenošit celé odpoledne s páníčkem. Jako každý jiný pes potřebují správnou psí výchovu a důslednost ze strany majitele. Vzhledem k tomu, že se velice rádi mazlí, nacházejí uplatnění jako pomocníci při canisterapii. Jejich šikovnost a hbitost se dá zúročit také v tanci se psem. Ze sportů je pro ně ideální agility a o svých kvalitách dávají naháči vědět také na coursingových dostizích.


© fefi design 2008
fefi.wz.cz