PORTUGALSKÝ VODNÍ PES - PORTUGUESE WATER DOG - ČÍNSKÝ CHOCHOLATÝ PES - CHINESE CRESTED DOG
CHOVATELSKÁ STANICE - KENNEL

Novinky | O nás | Fotogalerie | Im memoriam | Kontakt

PORTUGALSKÝ VODNÍ PES

Portugalský vodní pes patří k jedněm z nejstarších plemen. Podle některých tvrzení by měl být údajně zakladatelem všech vodních psů i retrívrů. U portugalského vodního psa existují dva druhy srsti. Wavy – chlupy jsou vlnité a dlouhé, spíše měkké s mírnou září. Curly - chlupy jsou kratší, spíše kompaktní, válečkovité kudrliny, hustě spojené a poněkud bez lesku. Barva může být bílá, černá nebo hnědá s bílými znaky nebo bez. Portugalci požadují u psů se znaky max. 30% bílé. V USA je běžné, pokud je tento požadavek značně překročen. Bílá srst se nepovažuje za albinismus, pokud jsou nos, ústa a víčka černá. U tmavých barev se objevuje prokvétání bílou srstí v různé intenzitě. Srst je velmi hustá, kryje celé tělo rovnoměrně vyjma podpaží a slabin, kde je srst řidší. Jejich srst nemá podsadu a svojí podstatou připomíná lidské vlasy. Chlupy jim neustále dorůstají. Portugalský vodní pes nelíná. Na výstavy se srst upravuje do lvího střihu. Stříhá se celá zadní polovina těla až po přibližně poslední žeberní oblouk. Ocas se vystříhá do cca 2/3 jeho délky a zkrátí se srst na čenichu. Při stříhání na výstavu je lepší ponechat zhruba 3-9 mm srsti. V USA oblíbený retriever střih není v zemích FCI povolen. U tohoto střihu se srst zkracuje rovnoměrně po celém těle do tvaru „retrievera“. Česání by mělo být pravidelné, je nutné vytrhávat hustou srst ze zvukovodu, kvůli nebezpečí zánětu. Portugalský vodní pes skutečně dostává svému jménu a je náruživým plavcem a potápěčem. Je to pes živý, plný energie, vášnivý a neúnavný. Porti uvítají jakoukoliv činnost a zábavu, kterou pro ně vymyslíte, nemají rádi nudu a dlouhodobou samotu. V tomto případě si určitě najdou činnost k zábavě sami, vpravdě většinou originální a ne vždy k velké libosti majitele. Vášnivě rádi aportují, mají skvělý zrak a čich. S nadšením přivítají možnost vyřádit se a uplatnit svůj temperament a rychlost při agility, případně flybalu. Přestože je tento pes živel, je mu vrozena jemnost a něžnost a velmi miluje děti. Pro tuto povahovou vlastnost se uplatňuje v canisterapii. Prostě – je to všestranný pes.STANDARD A JEHO VÝKLAD ZBARVENÍ

V oficiálním standardu Portugalského kennel clubu je jeho výklad stanoven takto: zbarvení srsti je jednolité nebo složené: u jednobarevných je bílá, černá a kaštanová v široké barevné škále;v kombinacích s černými nebo hnědými chlupy. Maximální množství bílých ploch vyjádřených v procentech plochy těla je omezeno max. 30% bílé. Bílé znaky se mohou vyskytovat v těchto oblastech: čenich, krk, hrud, klín, spodní část nohou od loktu a kolene a špičku ocasu.
Jestliže vezmeme jako vzor znázornění dole, můžeme snadno odvodit jak zbarvení psi odpovídají parametrům přijatých úředním standardem.

Figury A, B, C a D nenabízejí žádné pochybnosti ohledne korektnosti zbarvení. Máme 4 příklady od jednobarevně černé nebo hnědé (figura A), až po bílé znaky na čenichu, krku, klíně, hrudi a špičce ocasu (figura D).

Příklady označené písmeny E a F jsou psi na hranici standardu, s bílou v charakteristických místech, ale již na hranici 30% (obrázek E) nebo mírně tuto hranici překračující (obrázek F). Příklad ukázaný na obrázku E může být předveden na výstavách, zatímco příklad F již pokud se týče množství znaku bude penalizován za nadbytek bílých ploch v souladu s FCI.

Psi reprezentovaní písmeny G a H jsou jasné příklady hnědé nebo černé s převahou bílé barvy už ukazující bod, který považujeme za "přílišný". Tito dva psi se naprosto vymykají standardu Portugalského kennel klubu a měli by být silně penalizováni na všech výstavách konaných pod záštitou F.C.I. Není vhodné je užívat k chovu.¨

Převzato: www.odemydestinove.com


© fefi design 2008
fefi.wz.cz